Je celkom rozumné predpokladať, že manipulátor, ktorého v našom živote určite stretneme, je možno tá najviac do seba zahľadená, najarogantnejšia a najviac narcistická osobnosť, akú sme kedy videli.
Toto je jedna z vecí, ktorá, ak si ju budeme neustále pripomínať, nám vždy rozsvieti červené výstražné svetielko…a môžete mať pravdu, ak budete toto výstražné svetielko brať vážne.
Manipulátori urobia čokoľvek, čo je v ich možnostiach, aby prenikli do našej hlavy – majú jemnú schopnosť nenápadne nás „preškoliť“, čím nás donútia splniť ich priania.
Neustále využívajú svoju silu proti nám, a naše skutky a rozhodnutia sa tak pre nich stávajú predvídateľné.
Aby sme ľahšie rozoznali osobu, ktorá chce nami manipulovať, všímajme si tieto znaky:
1. Manipulátor vedie „sladké rečičky“, ktoré však nemajú žiaden význam a na ničom sa nezakladajú
Všetky tie „sladké rečičky“ sú len komplimenty, ktoré na nás manipulátor neustále sype preto, aby oslabil našu ostražitosť.
Podobné komplimenty by Vám mohol vyjadriť Váš najlepší priateľ, no určite nie táto osoba, ktorú takmer nepoznáte.
Prečo je teda manipulátor k nám taký milý a zahŕňa nás komplimentmi?
Ak intenzita jeho rečí nie je v súlade s intenzitou vášho vzájomného vzťahu, pravdepodobne máte do činenia s manipulátorom.
2. Manipulátor získava nad nami kontrolu pomocou negatívneho humoru
Pre manipulátora sú typické jedovaté, uštipačné poznámky ohľadom vášho najnovšieho smartfónu, ohľadom vášho oblečenia či ohľadom toho, že ste prišli trošku neskôr.
Skrátka čokoľvek čo môže, manipulátor okomentuje v negatívnom zmysle – a zároveň aj uštipačne, čiže je to zábavné, však?
Toto je teda spôsob, ako manipulátor používa humor, aby sa nám dostal do hlavy.
3. Manipulátor je majster v sebaobviňovaní a v stotožňovaní sa s pozíciou obete tak, aby sme ho začali ľutovať. Manipulátor je však ten posledný na tomto svete, kto si zaslúži nejakú ľútosť
Manipulátor často predstiera zúfalstvo, na základe ktorého od nás niečo požaduje.
Môže sa tiež napríklad prestať s nami rozprávať, dokonca začne hovoriť o tom, že sa chystá ublížiť si, či spáchať samovraždu.
Manipulátor myslí tieto plány málokedy vážne. To však nemáme posudzovať my, ale osoby, ktorých sa to týka bezprostredne – rodičia, rodinní príbuzní, úrady.
Preto by sme ich mali informovať o tejto osobe a o jej zámeroch, a potom sa od nej čo najviac vzdialiť.
4. Hnev a agresivita prejavená navonok
Keď sa manipulátorovi nedarí dostať to, čo chce, často sa prestáva ovládať, reaguje neprimerane, môže začať kričať, a dokonca nás môže fyzicky napadnúť.
(Poznámka: Ak k NÁM nejaká osoba prejavuje fyzickú agresivitu alebo NÁS fyzicky poranila, okamžite privolajme políciu.)
Pre manipulátora je príznačné, že používa výbuchy hnevu a agresivity ako donucovací prostriedok, ktorým nás ovplyvňuje, aby sme sa podvolili a uznali našu prehru.
5. Zneužívanie moci
KAŽDÝ jeden z nás je dennodenne vystavený vplyvu manipulácie, ktorá sa na nás valí z médií, z reklám, v obchodoch atď.
No manipulátor, s ktorým máme do činenia osobne, absolútne ZBOŽŇUJE pocit moci. Preto bude zneužívať svoju moc zakaždým, keď sa mu naskytne príležitosť.
Niekedy tak chce preniknúť hlbšie do nášho vnútra, no niekedy svoju moc využíva len na to, aby mal pocit, že nám je nadradený.
Ako sa pred manipulátorom chrániť
Toto sú teda niektoré zo spôsobov, ako môžeme rozoznať manipulátora.
Ďalej ešte uvedieme niekoľko rád, ako sa proti manipulátorovi môžeme brániť:
- Uvedomujme si a pamätajme na to, aké správanie či taktiku daná osoba používa.
- Nasledujme náš inštinkt. Ak nám niečo v našom vnútri hovorí, že osoba sa k nám správa manipulatívne, poslúchnime to a od tejto osoby sa vzdiaľme.
- Rozhodnime sa, či svoje rozhodnutie vzdialiť sa od tejto osoby vyjadríme navonok – je táto osoba hodná nášho úsilia, alebo bude najlepšie sa od nej dištancovať nadobro?
Ak máte podozrenie, že vám chce niekto psychicky ublížiť, vyhľadajte pomoc – najlepšie nejakého profesionálneho poradcu alebo psychológa.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár