Predstavte si, že žijete životom, v ktorom máte moc nad svojím strachom, obavami, seba spochybňovaním a stresom.
Každý hľadá túto moc, no len niekoľko málo ľudí ju vie uviesť do pohybu tak, ako napríklad budhistickí mnísi.
Budhistickí mnísi vedia účinne riadiť svoje emócie tým, že používajú efektívne cvičenia tréningu mysle, ktorý sa nazýva Lojong.
Mnohí z trénerov, ktorí učia iných ľudí ako žiť, zdôrazňujú význam tréningu mysle, ktorý umožňuje lepšie zvládať svoj stres a ostatné emócie.
V živote sa riadia niekoľkými mantrami, aby prekonali svoje osobné prekážky, ktoré môžete aj vy praktizovať. Tieto mantry vám umožnia prebrať kontrolu nad svojimi emóciami.
Zaujíma vás táto téme? Potom tu je zoznam niekoľkých z týchto mantier.
1. Prijmite svoj strach a obavy
Váš strach môže mať na vás vysiľujúci účinok. Avšak to, čo urobíte tvárou v tvár svojmu strachu, môže definovať, či vlastníte moc, ktorá ovláda váš strach, alebo či tento strach má moc nad vami.
Západná spoločnosť by vám povedala, aby ste potlačili svoj strach, až kým neexplodujete. Budhistickí mnísi však veria, že strach zvládnu inak.
Oni veria v to, že so strachom si pevne potrasú ruku a objímu sa s ním.
Namiesto úteku, ak viete objať svoje obavy a potvrdiť svoj strach, môžete ho takto odzbrojiť.
Niekedy by ste mali zo strachu chuť odovzdať taktovku veľkého projektu svojmu kolegovi. To je ale presne ten okamih, kedy by ste mali povstať a čeliť svojmu strachu.
Pamätajte si, že od toho môžete buď utiecť, alebo to môžete objať a posunúť sa spolu s danou príležitosťou a dosiahnuť niečo veľké.
Váš strach vyvoláva ešte viac obáv a strachu. Ale pamätajte si, že strach je práve tak vystrašený z vás. Takže objať a vyriešiť.
Ignorovať svoje emócie vám nemôže pomôcť prekonať ich. Venovať im pozornosť vám umožní lepšie ich pochopiť.
2. Sústreďte sa na opravu svojich mentálnych skreslení
Sociálni komentátori a spisovatelia často píšu o tom, že ženy v porovnaní s mužmi čelia viacerým problémom v súvislosti so svojou sebadôverou, či sa to už týka ich tela, alebo práce.
Bolo to odhalené aj mnohými prieskumami. Táto pochybnosť sa prejavuje mnohými spôsobmi. Ženy sú kritickejšie voči svojim schopnostiam a často predpokladajú, že ich výkon je horší, než akým v skutočnosti je.
Toto je v úplnom protiklade s postojom mužov, ktorí sa domnievajú, že ich výkon je lepší, než akým naozaj je.
Tento problém je zložitý a spoločnosť v ňom zohráva obrovskú úlohu. Tu uvádzame to, čo môžete urobiť v záujme toho, aby ste prekonali pochybnosti o sebe:
1. Urobte si prestávku: Keď vás vaše pochybnosti uvrhnú do strachu, potom sa z toho len jednoducho dostaňte von.
Urobte si prestávku a snažte sa úplne dostať von z tohoto mentálneho priestoru. Požiadajte svoj negatívny hlas, aby odišiel na túru.
2. Prepojte sa späť do reality: Váš strach vás môže odpútať od skutočnosti a urobiť z komára somára. Takže, pozrite sa okolo seba, zhlboka sa nadýchnite a pocíťte spojenie so skutočnosťou.
3. Sústreďte sa na pozitívum: Použitím všetkého pozitívneho, čo máte, potlačte svoj negatívny hlas. Vaše silné stránky počtom prevyšujú vaše „slabosti“.
Takže presmerujte späť svoju pozornosť a sústredenie sa na to, ako dobre viete „nakopať druhým zadky“.
4. Naučte sa byť láskavým k sebe: Mali byť ste byť voči sebe kritickí, avšak takisto by ste sa mali naučiť vážiť si samého seba. Vyživujte svoje sebavedomie. A seba spochybňovanie? Zabite ho láskavosťou.
3. Zmeňte spôsob, akým vnímate svoj stres
Stres môže aktivovať v tele mnoho ciest, aby vás pripravil na bojové a letové situácie. Povedzme, že vás naháňa dav ľudí a vaše telo má tendenciu reagovať na to zodpovedajúcim spôsobom.
Vo veľkej miere to však závisí od vášho vnímania. Vaše telo je schopné produkovať rovnaký účinok aj vtedy, keď ste zaseknutý v premávke. Avšak iba vtedy, keď na to myslíte ako na veľký stresový faktor.
Je to preto, lebo vaša amygdala (integračné centrum mozgu pre emócie, emočné správanie a motiváciu) nevie rozlišovať medzi davom ľudí a premávkou. Našťastie však, vy to rozlíšiť viete!
Veľa záleží na vnímaní. Takže, zakaždým, keď meškáte na stretnutie a ste vystresovaní, pripomeňte svojmu telu, že nie ste v smrteľnom nebezpečí.
Ak viete v sebe nájsť túto perspektívu, telo už začína reagovať na stres rozdielnym spôsobom.
4. Pozrite sa na svoj pokrok, aby ste znovu nadobudli silu
Horizontový efekt je pojem používaný vedcami. Ide však o stratégiu, ktorú používajú aj atléti na dokončenie svojho závodu, keď majú pocit, že to chcú vzdať.
Sústredia sa na to, ako ďaleko sa dostali, namiesto toho, aby sa pozerali na to, ako ďaleko ešte musia ísť, aby dokončili preteky. Táto stratégia môže byť účinná tak isto aj pri realizovaní zmien v živote.
Uskutočnenie zmeny v živote si vyžaduje čas a vytrvalosť. Niekedy sa dĺžka času, potrebného na vykonanie zmeny môže meniť a veci môžu vyzerať nepríjemne.
V takýchto prípadoch môžete použiť túto stratégiu, aby ste sa potlačili dopredu, pokiaľ máte pocit, akoby ste sa už vzdávali.
Pozrite sa na svoj doterajší pokrok a nájdite silu na to, aby ste išli ďalej po ceste k úspechu.
5. Nacvičujte si trpezlivosť, aby ste sa posilnili
Veľká zmena sa nikdy neudeje z noci do rána. Preto musíte pracovať na tom, aby ste si rozvíjali svoju trpezlivosť, lebo bez nej nebudete schopní vidieť a prejsť zmenou.
Tu je niekoľko tipov na to, ako si rozvíjať trpezlivosť:
1. Spomaľte: Ak máte vo zvyku náhliť sa cez veci, potom trpezlivosť nie je vašou silnou výbavou. Potrebujete najprv spomaliť a cvičiť sa v tom, ako sa lepšie rozhodovať.
Sústreďte sa na to, aby ste sa ukľudnili prv, než niečo urobíte. Nežeňte sa do ničoho.
2. Nacvičujte si to, aby ste najprv mysleli a až potom konali/rozprávali: Myslieť prv, než začnete hovoriť alebo niečo robiť, vám umožní predvídať výsledky, ktoré môžu vaše akcie priniesť.
Ak dokážete zvládnuť toto umenie, môžete sa vyhnúť množstvu unáhlených rozhodnutí a nepriaznivých výsledkov.
3. Nacvičujte si povedať „nie“ pokušeniam: Tretí drink, po ktorom túžite, už môže byť príliš veľa. A len preto, že to chcete, ešte neznamená, že to potrebujete.
Je potrebné poznať rozdiely. Ísť si za tým, čo chcete, vám môže poskytnúť okamžité uspokojenie, ale zvyčajne to prichádza spolu s nadbytočnými kalóriami, zubami v peňaženke alebo dokonca s ľútosťou.
Takže, nacvičte si povedať „nie“ svojim pokušeniam. Trpezlivosť je najdôležitejšou vlastnosťou, ktorá vám môže pomôcť prekonať veľké prekážky a vykonať veľké zmeny v živote.
Môžete žiť dôstojným životom, ak sa viete naučiť nekomplikovať si svoje problémy. Dúfajme, že tieto stratégie vám pomôžu práve k tomu.
Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Dufam, ze to zvladnem…