8. apríla 2019 iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada oficiálne označila ozbrojené sily Spojených štátov, ktoré vykonávajú vojenské operácie na Strednom východe, za teroristickú skupinu.
Toto vyjadrenie bolo priamou reakciou na prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ešte predtým v ten istý deň označil rovnako Iránske revolučné gardy (IRGC) za zahraničnú teroristickú organizáciu.
Ako uviedla iránska spravodajská agentúra FARS, iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada prehlásila Spojené štáty za „vládu teroristov“ a „ozbrojené sily Spojených štátov, ako aj všetkých jej spojencov zaradila na svoju čiernu listinu teroristických skupín“.
Má to byť odveta za kontroverzné rozhodnutie Washingtonu označiť Iránske revolučné gardy za teroristickú organizáciu.
Iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada, ktorej predsedom je iránsky prezident Hassan Rúhání, ešte v podvečer 8. apríla 2019 vyslovila svoje stanovisko, v ktorom odsúdila rozhodnutie Washingtonu a označila ho za „nelegálny a nebezpečný krok“, ktorý predstavuje „veľkú hrozbu pre mier a bezpečnosť na miestnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Toto rozhodnutie Washingtonu hrubým spôsobom porušuje pravidlá medzinárodného práva“.
Iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada vo svojom prehlásení tiež vyzýva k zastaveniu pretrvávajúceho krviprelievania v Jemene, ktoré má na svedomí Saudská koalícia podporovaná Spojenými štátmi.
Vo svojom stanovisku zároveň obvinila vládu Spojených štátov a jej spojencov z toho, že „odjakživa podporovali extrémistické skupiny a teroristov“ pôsobiacich na Strednom východe.
Irán teda tvrdí, že americká armáda nesie zodpovednosť za „nebezpečné dôsledky, ktoré sú výsledkom jej „dobrodružných“ ťažení v tomto regióne“.
Daniel Denvir, americký žurnalista a autor knihy All-American Nativism (Všeamerický nativizmus), sa k tejto situácii vyjadril nasledovne:
„Ak niekto považuje Iránske revolučné gardy za „teroristickú organizáciu“ na základe toho, že „jej činnosť je značne previazaná s existenciou teroristov, s ich deštruktívnou činnosťou a protizákonným správaním v mnohých krajinách“, čo už by sme potom museli povedať o celých Spojených štátoch, ktoré sa v mene národnej bezpečnosti stali vojenským štátom, ktorý nemá obdobu?“
Po oficiálnom Teheránskom stanovisku, ktoré bolo reakciou na Trumpove kontroverzné vyjadrenie, iránsky minister zahraničných vecí Javad Zarif vyslovil formálnu požiadavku, ktorú predložil iránskemu prezidentovi Hassanovi Rúhánímu.
Erika Naegeli, hovorkyňa pre Washingtonský inštitút pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť (ISIS), na svojom profile zverejnila správu, podľa ktorej „Zarif vo svojom liste prezidentovi Rúhánímu vyslovil požiadavku, aby americká armáda spolu so svojimi ozbrojenými silami boli zaradené na Iránsky zoznam teroristických skupín.
Tento krok má byť odpoveďou na včerajšie vyjadrenie Spojených štátov, v ktorom boli Iránske revolučné gardy označené za teroristickú organizáciu“.
Kontroverzné vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov, podľa ktorého sú Iránske revolučné gardy teroristickou organizáciou, sa stretlo so silnou kritikou aj na pôde samotných Spojených štátov.
Tak, ako sa s určitosťou dá povedať, že Trumpova najnovšia politika vedie tieto dve krajiny do vojny proti sebe, tak isto sa dalo s určitosťou očakávať, aká bude odpoveď Iránu.
Zdroj: themindunleashed.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár