Zabočíte do tmavej uličky a tu sa spoza rohu vynorí nejasná postava. Náhle vás začne naháňať a vy v tom behu o záchranu svojho života zakopnete a padáte! Ale potom sa zobudíte.
Všetci sme aspoň raz vo svojom živote zažili nočnú moru, no aj keď vás v reálnom živote nikdy neprenasledoval vrah, ani vám nikdy nevypadali zuby, tieto sa stále sa dejú.
Čo to teda všetko znamená?
Ukazuje sa, že nočné mory nemusia byť také zložité, ako sa nazdávate.
Čo sú sny?
Sny sú myšlienky, vízie a pocity, ktoré prežívame, keď spíme. Často sa nesprávne interpretujú ako vízie vecí, ktoré sa nestali, pričom v skutočnosti 99% z nich reflektuje to, čo sa už stalo.
Niektoré možnosti ich účelu sú:
1. Usporadúvanie informácií v mozgu
Váš mozog dekóduje všetko, čo počas dňa videl, ukladajúc to do dlhodobej pamäti a kódujúc to spôsobom, ktorému dokáže rozumieť.
To je dôvod, prečo väčšina sú snov len fragmenty a reflexie toho, čo sa vám počas dňa prihodilo.
2. Tréning schopností prežitia
Počas experimentu, v ktorom potkanovi bránili snívať, stratil tento svoju schopnosť vykonávania obvyklých aktivít pre svoje prežitie.
Sny teda môžu byť využívané na precvičovanie schopností prežitia.
3. Odraz emócií
Sú spôsobom, akým mozog vyjadruje túžby a potláčané emócie, napríklad želanie napraviť trápenia vo vašom živote.
4. Hľadanie riešení
Keď spíte, vaša myseľ stále pracuje, snaží sa hľadať riešenia na problémy, ktoré vás trápia.
To môže byť dôvod, prečo sa ráno môžete prebudiť s návalom inšpirácie.
5. Vízie
Niektorí ľudia tvrdia, že ich sny sú udalosti, ktoré sa ešte len majú stať a že ich vidia presne tak, ako sa stanú.
Toto nie je stále celkom prebádané a týka sa len malého zlomku snov.
Sny sú spôsob, ako vám vaša myseľ ukazuje vaše podvedomé pocity a emócie, poskytujúc vám signály a symboly na interpretáciu.
Tieto symboly sa však prekladajú rôzne, podľa toho, čomu o nich človek verí. To môže mať za následok sen, alebo, horšie, nočnú moru.
Význam nočných mor
Nočné mory, alebo tiež zlé sny, sú vnímané ako odraz vašich myšlienok na útrapy a tlaky, ktorými prechádzate vo svojom živote.
Často sú spôsobované obavami a emóciami, môžu však byť tiež dôsledkom vážnejšej úzkosti alebo traumy, ktorej sa váš mozog prostredníctvom snívania snaží dať zmysel.
Aby ste nočné mory, tak ako sny, pochopili, potrebujete si dať do súvisu vyskytnuvšie sa symboly s nedávnymi udalosťami vo vašom živote. Napríklad, opakujúci sa sen o padaní môže predstavovať to, že nejako padáte v reálnom živote.
Možno sa bojíte, že prídete o prácu, alebo možno máte pocit viny kvôli niečomu dávnejšiemu a ten sen vás prinútil si tú myšlienku v hlave zdôrazniť.
Po spojení týchto symbolov s vecami, ktoré vidíte vo svojom vlastnom živote a interpretácii ich významu na základe vašich vlastných osobných presvedčení, musíte potom nájsť spôsob, ako udalosť z reálneho života, ktorá vás trápi, vyriešiť.
Ako riešiť nočné mory
Klinická psychologička Amy Mistlerová, PhD., hovorí, že nočné mory môže aktivovať strach, hrôza, smútok, pocit hanby, hnevu alebo straty.
Môžu byť aktivované aj vtedy, keď tieto emócie zažívame počas dňa.
Niekedy k nim môže dochádzať silou zvyku. Veľmi podobne, ako keď silnie posilňovaný sval, môžete ich opätovným objavovaním posilňovať svoje snové návyky.
„Čím silnejšie a aktívnejšie sa stávajú časti mozgu, zúčastňujúce sa na umožnení nočnej mory, tým s väčšou pravdepodobnosťou sa nočná mora počas nášho spánku objaví.“
Riešenie, ktoré navrhuje, je známe ako terapia opakovania predstáv, čo je spôsob zrušenia zvyku vašej mysle pokúšajúcej sa spustiť zlý sen.
Toto sú jej kroky:
1. Vyberte si jednu nočnú moru, s ktorou budete pracovať
Ak sa týka traumy, vyberte si takú, ktorá sa netýka samotného skutku. Začnite menej intenzívne a postupne pridávajte.
Nočné mory riešte po jednej, dokým ju nevyriešite, k čomu zvyčajne dochádza, keď sa stanú neutrálnejšie alebo pozitívne.
2. Prepíšte príbeh tak, aby mal iný koniec
Pokúste sa spraviť ho pokojnejším, neutrálnejším či pozitívnejším. Nevytvárajte si ďalší násilný koniec (t.j. taký, v ktorom boj vyhrávate), musí byť upokojujúci.
3. Vždy večer pred zaspávaním si ten nový koniec predstavte
Účinné môže byť vykonávanie relaxačných cvičení, napríklad riadenej meditácie.
Ich každovečerné vykonávanie môže problém vyriešiť do jedného či dvoch týždňov a Mistlerová v tom odporúča pokračovať ešte aspoň o týždeň dlhšie, len aby ste mali istotu.
Záver
Opakujúce sa nočné mory môžu byť desivé a nepríjemné, no keď sa dostanete na koreň problému, ich náprava môže byť celkom jednoduchá.
Keď teda nabudúce budete v zlom sne vidieť, ako vás naháňa vrah, skúste si predstaviť, že namiesto sekery drží bagetu. To určite zlepší tón k lepšiemu.
Zdroj: thespiritscience.net, Spracovala: Silavedomia.sk
ametyst says
Redakcia..to naozaj tak málo viete o snoch, že sem preložíte tak úbohý článok?