Mnohých nás v detstve viedli k dôverčivosti. Samozrejme, nie je to zlá vlastnosť, no často dôverujeme druhým až príliš ľahkovážne. Dôveru si však treba zaslúžiť.
Nie je rozumné prejaviť ju hneď každému, už len z toho dôvodu, že ani náhodou nežijeme v takom dokonalom a čestnom svete ako by sme si priali.
Ak to, čo práve čítate platí aj o vás, zrejme sa vám z času na čas stáva, že vás iní zneužijú či oklamú. Často dôverujete aj takým ľuďom, ktorým by ste očividne dôverovať nemali.
Sú prípady, kedy aj tušíme, že ľudia, ktorým prejavíme dôveru, nás sklamú. A hoci nás to nepoteší, nie je to potom až taký šok. No stáva sa aj opak – že našu dôveru zneužijú aj takí, u ktorých by sme to vôbec nepredpokladali.
Myslíme, že niekomu môžeme bezvýhradne dôverovať, no potom zistíme pravý opak. Takéto prípady sú už o čosi bolestivejšie. Je preto celkom dôležité naučiť sa v živote rozoznávať, ktorí ľudia si našu dôveru zaslúžia a ktorí nie.
Nižšie si opíšeme niekoľko typov ľudí, u ktorých si to s prejavením našej dôvery treba dobre rozmyslieť. Títo ľudia sa vyznačujú určitými črtami, podľa ktorých ich možno dobre rozpoznať.
Skúsenosti mnohých a mnohých však hovoria, že uvedeným typom ľudí neradno NIKDY dôverovať.
Väčšinou sa jedná o typ ľudí, ktorých možno okamžite rozpoznať podľa nižšie uvedených vlastností. Preto hneď od začiatku treba s nimi jednať veľmi rezervovane, prípadne sa im úplne vyhnúť.
8 typov ľudí, ktorým nemožno dôverovať
1. Ľudia, ktorí majú potešenie v prezrádzaní tajomstiev druhých
Ak vám niekto ochotne porozpráva veci, ktoré vie o niekom inom, možno to považovať za prvý jasný varovný signál.
Ak dotyčný nemá žiadne zábrany rozprávať o chúlostivých záležitostiach niekoho iného takto otvorene, rátajte s tým, že to isté spraví aj vám za vaším chrbtom pred inými ľuďmi.
Takémuto človeku sa preto radšej nezverujme s ničím, najmä ak sa jedná o niečo veľmi osobné.
2. Ľudia, ktorí v živote vyhľadávajú drámu
Ďalší typ ľudí, s ktorými nehodno strácať čas, sú takí, ktorí majú stálu potrebu sa vždy do niečoho zapliesť či vytvárať problémy. Čím viac niekto vyhľadáva drámu a konflikty, tým menej mu možno dôverovať.
Máme tu na mysli najmä ľudí, ktorí sa doslova hrnú do boja, potrebujú sa obklopovať drámou, robia všetko pre to, aby zažívali samé konflikty.
Takíto ľudia sú schopní vytvoriť problém z ničoho – ako sa povie, dokážu spraviť z komára somára.
3. Ľudia, ktorí využívajú druhých
Ak máme z dotyčného človeka pocit, že využíva každého, s kým príde do kontaktu, je nanajvýš pravdepodobné, že sa pokúsi využiť aj nás. A hádam sa nechceme nechať niekým využívať.
Niekto by azda mohol namietať, že keď sa ľudia nechávajú využívať, je to ich problém, a teda sa nejedná o zneužitie dôvery. To je však veľmi klamná predstava.
V každom prípade, ak máme pocit, že dotyčný sa zaujíma len o seba a o to, aký môže mať z nás prospech, považujme to za výstražné červené svetlo.
4. Ľudia, ktorým zjavne chýba akákoľvek empatia
Môžeme si byť takmer istí, že ľudia, ktorí nepociťujú a neprejavujú žiadnu empatiu, sa nás určite pokúsia využiť.
Niekto, kto sa nevie vžiť do vašich pocitov, si sotva môže uvedomovať, že svojím konaním vám môže aj ubližovať.
Ak si pripustíme k telu niekoho bez empatie, skôr či neskôr sa to skončí konfliktom. Preto spravíme najlepšie, keď sa takýmto ľuďom budeme vyhýbať.
5. Ľudia, ktorí sa stavajú do role obete
Ľudia, ktorí sami seba vnímajú ako obeť, sú v skutočnosti manipulátori, ktorým sa nikdy nič nepáči. Za svoju situáciu, prípadne životný pocit, budú vždy obviňovať len druhých a svoje okolie.
Toto ich fňukanie je však zákerná taktika, ktorou chcú manipulovať ľudí, s ktorými prídu do kontaktu. Tento typ ľudí si o sebe namýšľa, že sú lepší než ostatní a spravia všetko pre to, aby za svoje skutky nemuseli niesť zodpovednosť.
Stráviť čo i len chvíľu s niekým, kto obviňuje celý svet, ale pritom nechce niesť žiadnu zodpovednosť, vie byť veľmi frustrujúce. A každý určite uzná, že vieme tráviť čas aj lepším spôsobom.
6. Ľudia, ktorí sú príliš nerozhodní
Ďalší typ ľudí, ktorým nemožno dôverovať, sú tí, ktorí sa nevedia pre nič rozhodnúť.
Nerozhodnosť ide takmer vždy ruka v ruke s nezodpovednosťou, čo znamená, že nerozhodní ľudia v kritických chvíľach obyčajne vždy zdupkajú.
Akýkoľvek vzťah s takýmito ľuďmi je väčšinou poznačený samými problémami, pretože sa na nich nemožno spoľahnúť.
7. Ľudia, ktorí za všetko vždy obviňujú druhých
Človek, ktorý sa všemožne snaží obviňovať druhých za niečo, za čo očividne nemôžu, je nehodný akejkoľvek dôvery.
Pre takýto typ človeka je príznačné, že sa odmieta priznať k svojim vlastným chybám. Snaží sa toho docieliť tak, že poukazovaním na druhých chce odvrátiť pozornosť od seba.
8. Ľudia s narcistickými črtami
Všetky vyššie uvedené spôsoby správania sa vyznačujú určitou dávkou narcizmu. Tu však máme na mysli niekoho, kto sa zjavne správa tak ako keby bol vo všetkom lepší než všetci ostatní.
Človek, ktorý si myslí, že je lepší než ste vy, bude pravdepodobne v krátkom čase chcieť po vás šliapať. Takémuto človeku je úplne jedno, že vás urazil alebo zranil.
Narcista, ktorý spraví alebo povie čokoľvek, čo mu práve preblesne mysľou, a pritom vôbec neberie ohľad na naše city, do nášho života rozhodne nepatrí.
Spracovala: Silavedomia.sk
iii says
vybornyy clanok, vsetko co sa v nom pise je pravda. asi naj-neprijemnejsi su maligny a skryty narcisti- ktory nemaju empatiu, ludi maju iba ako nastroj na uspokojonie potrieb, dosiahnutie cielov alebo na masaz ega. castokrat vedia napodobnit empatiu a srdecnost , su dobri herci, vsetky slabosti, hriechy a nedostatky v situacii ked sa im hodi, pouziju proti cloveku, typicke pre nich je ze zvelicuju nedostatky a demonizuju cez ne druhu osobu a bagatelizuju pozitivne vlastnosti , vsetky typy narcistov maju jedno spolocne , a to je pocit nadradenosti nad ostatnymi, vzdy konajú z pozicie moci, nadradenosti,narokuju si mat vzdy pravdu, narokuju si riadit zivoty druhych a nechapu to ztvot je o diverzite, neakceptuju ine zivotne styly a iny styl mysleniia. chvalabohu ze osobne ziadneho nepoznam, ale napriklad vela diktatorov boli malignymi narcistami. inak tito ludia castokrat vyhladavuju zamerne mocenske pozicie, aby legalne mohli uplatnovat moc a udelovat tresty ale tiez su dobry manipulatori a vyhladavaju empatickych ludi, studujem to preto lebo sa zaujimam o historiu a vedci tvrdia ze prave maligny narcisti sposobili obrovske tragedie v dejinach ludstva. ja si myslim, že ludia by mali poznat historiu ale aj profil osobnosti ktore boli priamo zodpovedne za to co sa dialo.
Patrik Gibson says
Ja som presne takeho cloveka spoznal a uz vyse roka si studujem o narcistickej poruche osobnosti. A teda suhlasim so vsetkym co ste napisali. Ono popravde sa tito ludia emocne nevyvinuli. Su to ako keby stale deti v dospelom tele. Ako napr. hovori prof Vaknin, v detstve zazili taky emocny sok, ze si museli vytvorit alter ego co ich ma chranit a reprezentovat vo svete. Ich empatia je kognitivna a teda skutocne sa nevedia vcitit do pozicie niekoho ineho. Bohuzial jedine riesenie v takom pripade je ukoncit vsetku interakciu s takym clovekom. A to nehovorim ja, ale 99% odbornikov na tuto temu. V sucasnosti neexistuje moznost ako im pomoct.
Patrik Gibson says
suhlasim
anna meskova says
Velmi dobra -presna a vystizna pripomienka -JE TO TAK!!! Hovorim za seba -zo svojho zivota,len este nechapem ,preco takito uzasni ludia ,ze empaticki ,pritahuju do svojho zivota stale takych istych sebcov -manipulatorov -agresorov a pod.?
Patrik Gibson says
Maju radi pozornost, kedze su radi stredobodom zaujimu. A empaticky clovek pocuva a snazi sa pomoct, teda sa lahko taky clovek manipuluje, kedze maju velku potrebu niekoho ovladat. Inymi slovami, vytvorim dramu a ty mi potom venuj vsetku tvoju pozornost. A v neposlednom rade si pozrite nieco o codependency (spoluzávislost).
Jozef Komoň says
Človek ktorý do svojho života priťahuje agresorov má v sebe skryté zábrany. človek môže do svojho života priťahovať určité typy ľudí osudovo. Toto je typický príklad psychologického „sadomasochizmu“. jeden aj druhý v minulosti utrpel zranenie svojho sebavedomia ale každý tento svoj problém rieši opačným spôsobom. „sadista“ kompenzuje svoje zranené sebavedomie dokazovaním svojej hodnoty ponižovaním druhých, „masochista“ zostáva utiahnutý a nedokáže sa presadiť. skutočne sebavedomý človek je spokojný sám so sebou a nepotrebuje druhému dokazovať svoju hodnotu. človek so skutočným nadbytkom sebavedomia dokáže toto sebavedomie dávať aj druhým. ak ho druhému berie má ho nedostatok. človek, ktorý druhých zraňuje, paradoxne v hĺbke svojej duši potrebuje uznanie a podporu. utiahnutý človek si musí uvedomiť svoju hodnotu a silu a dokázať ju prejaviť aj vo forme asertivity, teda vedieť sa brániť a povedať s kľudom angličana nekompromisné nie. ak to utiahnutý človek dokáže, splní svoju karmickú úlohu a už viac nepriťahuje takýchto ľudí hoci sa už dokáže brániť. podstatou učenia je doplniť si svoju chýbajúcu časť osobnosti…
Matus says
Je to tak….
Ingrida Siposova says
Ja už ani sama neviem,ale jedno určite viem never nikomu iba samu seba!