Ako život plynie, postupne sa učíme a rastieme. To isté robia aj naši priatelia. Časom sa z nás stáva lepšia verzia samých seba.
Je však veľmi dôležité, aby sme životom neplávali osamotení, ale obklopovali sa ľuďmi, ktorí sú našou podporou.
Zvyčajne nepotrebujeme podporu vo veciach, ktoré sme už zvládli, no skôr v oblastiach, ktoré sa ešte len učíme.
Je preto dobre sa občas zastaviť, prehodnotiť naše vzťahy a zistiť, ktoré sú pre nás stále na úžitok a ktoré už skôr na obtiaž.
Tu je 5 typov „priateľov“, ktoré vo svojom živote nepotrebujete:
1. Večný sťažovateľ
Je veľmi ťažké žiť v blízkosti človeka, ktorý sa neustále na niečo sťažuje. Vždy je niečo zlé, nie na svojom mieste alebo nie dostatočne dobré.
Keď strávime veľa času s takýmto človekom, potom sa jeho negativita nalepí aj na nás a tiež začneme byť ako on.
Dokonca takéto závery potvrdila aj jedna súčasná štúdia. Tá skúmala študentov vysokej školy, ktorí spolu žili na internáte. Zistila, že aj pozitívne naladení študenti, ktorí žili s niekým negatívnym, si v priebehu roka rozvinuli negativitu.
Problém takýchto ľudí je, že neexistuje nič, čo by vyriešilo ich problém. Sami seba často nevidia ako ľudí, ktorí sa neustále sťažujú a zvyčajne sú odolní voči akýmkoľvek radám.
Jednoducho, človek, ktorý sa stále sťažuje je šťastnejší, keď je pohár prázdny.
2. Človek, ktorý na všetko vraví „nie“
Takíto ľudia sú všade okolo nás. Či už ide o spoločníkov, priateľov, kolegov v práci či dokonca rodinu, ich odpoveďou na všetko je „nie“.
Môže to byť návrh, rada, idea alebo cieľ, na všetko automaticky vravia „nie“, za čím nasleduje dlhý zoznam dôvodov prečo.
Niekedy je ťažké rozoznať, či ide o človeka, ktorý na všetko vraví nie alebo o človeka, ktorý má s nami len dobré úmysly. Prvým krokom je potreba uvedomiť si, že takýto syndróm „nie hovoriaceho človeka“ existuje.
Je to syndróm, pri ktorom si človek verbalizuje svoj strach namiesto vyjadrenia reálnych obáv o druhom človeku alebo situácii. Keď o tomto syndróme vieme, potom môžeme prikročiť k identifikovaniu ľudí okolo nás, ktorí potrebujú našu pomoc.
Takíto ľudia nie sú zlí, oni sa len všetkého boja. Nerozumejú tomu, ako robíme veci, ktoré robíme, pretože sa boja podstúpiť riziko.
Ak trávite príliš veľa času obklopení ľuďmi, ktorí na všetko vravia „nie“, je vysoké riziko, že tomuto syndrómu čoskoro podľahnete aj vy sami.
3. Pochybovač
Pochybovač je ešte nebezpečnejší než ten, kto na všetko vraví „nie“. To preto, lebo na prvý pohľad sa zdá, že nás podporuje, avšak v skutočnosti podkopáva naše snaženie neustálym pochybovaním o našich schopnostiach.
No a najväčšou príčinou zlyhaní, nezdarov a vzdávania sa sú pochyby o vlastných schopnostiach.
My sa zvyčajne do vecí púšťame s tým, že to dokážeme, že budeme úspešní a, že ak niečo nebudeme vedieť, tak sa to naučíme.
Pochybovači sa zameriavajú na chyby a rýchlo poukazujú na to, čo sa nevydarilo a prečo je najlepšie to vzdať.
Nebezpečné je to, že to robia spôsobom, ktorý sa javí akoby šlo o podporu, ale v skutočnosti útočia na náš charakter, odhodlanie a ambície.
Pochybovačov si držte od tela a radšej sa obklopte priateľmi, ktorí vám veria viac než si veríte vy sami.
4. Chvastúni
Sami chvastúňov neznášame, no ak my niečo dokážeme, radi sa s tým ostatným pochválime.
Občasná samochvála či zdieľanie osobných úspechov je normálne, no ak to preženieme, dokáže to vážne uškodiť vzťahom.
Potreba chválenia sa je znakom nízkeho sebavedomia. Kým podpora pre našich priateľov je potrebná, nemôžeme pripustiť, aby chválenkár neustále odčerpával našu energiu len preto, aby sa on cítil dobre.
Naša úloha ako priateľov je podať im pomocnú ruku, no nenechať sa chytiť do pasce, kde ich budeme neustále uisťovať o ich schopnostiach.
Ak zistíte, že trávite príliš veľa času oslavou úspechov iných ľudí namiesto toho, aby ste sa sústredili na dosiahnutie úspechov vlastných, potom možno nadišiel čas sa od takého človeka jednoducho odstrihnúť.
5. Pán zaneprázdnený a dôležitý
Byť „pánom dôležitým“ znamená viac než len potreba ho osloviť viac krát, aby vás zaregistroval.
Je to napríklad človek, pre ktorého je viac ako vy dôležitejšie nahrať obrázok na Instagram, odpovedať na telefónny hovor uprostred konverzácie, prerušiť niekoho počas rozhovoru a plno ďalších neslušných spôsobov správania.
Vzťah s takýmito ľuďmi môže vo vás vyvolávať pocit menejcennosti, akoby na vás ani nezáležalo.
Sami sebe dlžíme obklopiť sa s ľuďmi, ktorí žijú s nami v danom momente.
Každý z nás sme sa niekedy v našom živote správali podobne. Problém je, ak sa niekto takto správa neustále.
Záver
Všetci potrebujeme priateľov, ktorí sú na prospech nám a my zasa na prospech im.
Keď sa obklopíme ľuďmi, ktorí do nášho vzťahu prinášajú rôzne vlastnosti, potom to cez spoločne zdieľané zážitky obohatí tak ich, ako aj naše životy.
Zdroj: powerofpositivity.com
Matus says
Dakujem