Všetci sa radi obklopujeme priateľmi či domácimi maznáčikmi. Všetci si radi užívame blahodarné účinky slnečného svetla a radi dýchame čerstvý vzduch.
Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, aké prospešné účinky nám môže priniesť čas strávený v blízkosti rastlín? Pretože výsledky niekoľkých moderných výskumov prezrádzajú, že častý pobyt, alebo ešte lepšie, bývanie uprostred zdravej vegetácie, je silným predpokladom, že sa budeme tešiť zdravšiemu a dlhšiemu životu.
Jeden z týchto výskumov, ktorý bol uskutočnený na Lekárskej fakulte T. H. Chana na Harvardovej univerzite (Harvard T.H. Chan School of Public Health) a tiež v univerzitnej nemocnici Brigham and Women’s Hospital, sa zameral na preskúmanie možnej súvislosti medzi prostredím so zdravou a bujnou vegetáciou a väčšou priemernou dĺžkou života osôb, ktoré prežili väčšinu svojho života uprostred alebo v blízkosti tohto prostredia.
Tento výskum trval osem rokov, v priebehu ktorých sa vedcom podarilo zozbierať masívne množstvo dát. Tie potom podrobili podrobnej analýze.
V správe z tohto výskumu sa píše:
„Štatistiky vykonané v Spojených štátoch nám ukazujú, že u žien, ktoré bývajú v domoch obklopených hustejším porastom stromov a rastlinstva, bola zistená výrazne nižšia miera úmrtnosti ako u žien, ktoré bývajú v prostredí s chudobnejšou vegetáciou.“
Inými slovami, ženy žijúce v zelenšom prostredí sa jednoznačne tešia lepšiemu duševnému zdraviu a o 12 % nižšej miere mortality než ženy žijúce v domoch, v blízkosti ktorých je nedostatok rastlín.
Ohrozené duševné zdravie a vyššia miera úmrtnosti sa teda vo všeobecnosti týkajú žien, ktoré väčšinu svojho života žijú v oblastiach s nedostatkom zelene.
Zeleň a jej vplyv na naše zdravie
Uvedená, výskumom zistená súvislosť medzi zníženou mierou úmrtnosti u osôb, ktoré prežili veľkú časť svojho života v prostredí bohatom na rastlinstvo a zeleň, vychádza z niekoľkých rozdielnych výskumom potvrdených komponentov.
V prvom rade u osôb, ktoré sa obklopujú rastlinami alebo ktoré vyhľadávajú prostredie bohaté na rastliny, bola zaznamenaná oveľa nižšia miera výskytu depresívnych ochorení.
Okrem toho pre osoby, ktoré vo svojej domácnosti pestujú rastliny alebo ktoré žijú v blízkosti vegetácie, je typické, že majú „naozaj väčšie možnosti spoločenského vyžitia, vyššiu mieru fyzickej aktivity a trávia menej času v znečistenom ovzduší“.
Už len hociktoré z týchto zistení je dostatočne silným dôvodom na to, aby sme uvažovali o presťahovaní sa na vidiek.
No všetky uvedené zistenia spolu dokopy už vôbec nemožno prehliadnuť, pretože sú naozaj silným apelom, aby sme uvažovali o zmene prostredia, v ktorom bývame či trávime väčšinu svojho času!
Jedným z najlepších aspektov uvedeného výskumu je jeho nevšedne veľký rozsah a ide o vôbec jeden z prvých výskumov, ktorý skúmal súvislosť medzi zdravím osôb a ich životom v prostredí bohatom na zeleň.
Napriek tomu sa vedcom podarilo veľmi starostlivo analyzovať dôležité dáta, ktoré zozbierali na vzorke 108 630 žien v priebehu ôsmich rokov v období 2000 až 2008.
Peter James, jeden z vedúcich vedcov výskumu, sa vyjadril:
„Sami sme veľmi prekvapení zistením, že medzi časom stráveným v blízkosti alebo v prítomnosti rastlín a zelene a nižšou mierou mortality existuje taká silná súvislosť. A ešte viac nás prekvapuje dôkaz o tom, že častý pobyt v prostredí bohatom na zeleň nezanedbateľným a účinným spôsobom vplýva na zlepšenie duševného zdravia človeka.“
Ľudia, ktorí žijú na vidieku, sa v tomto smere môžu považovať za požehnaných, pretože si už prirodzene užívajú prospešné účinky zelene.
Iní však žijú v mestách, kde ako vieme, nájsť nejakú zeleň nemusí byť samozrejmosťou. A ak nemáte v bližšom, ale ani vo vzdialenejšom okolí vášho obydlia možnosť pocítiť blahodarné a upokojujúce účinky bujnej a zdravej zelene, nezúfajte.
Našťastie, ako účinné sa tu ukázalo aj takéto riešenie – každodenný kontakt so zeleňou si jednoducho môžeme zabezpečiť tým, že si rastlinami jednoducho vyzdobíme interiér nášho domova!
Rozmýšľate nad kúpou izbových rastlín? Tieto sú tie najvhodnejšie
Sú medzi nami ale aj takí, ktorí nie sú požehnaní ani životom na vidieku, ani vzťahom k pestovaniu rastlín. Ak náhodou patríte do tejto skupiny, neklesajte na duchu – existuje množstvo krásnych a užitočných izbových rastlín, ktoré ku svojej údržbe od vás nevyžadujú takmer nič!
Podľa vedcov z NASA, medzi niektoré z tých najlepších izbových rastlín môžeme zaradiť nefrolepku vznešenú, zelenec chochlatý, lopatkovec či brečtan popínavý.
Vymenované rastliny sú len zlomkom z veľkého množstva ďalších izbových rastlín, pričom všetky sa vyznačujú výnimočnou schopnosťou prečisťovať vzduch v domácnosti.
Kompletný zoznam týchto rastlín nájdeme v pomerne známej infografike izbových rastlín, ktorej autormi sú vedci z NASA. Môžete si ju pozrieť v našom článku.
Okrem toho, ak máte problémy večer zaspať, odporúčame vám porozmýšľať o levanduli a jazmíne – obe tieto rastliny pôsobia na nervovú sústavu človeka upokojujúco, vďaka čomu sa nám bude večer aj lepšie zaspávať!
A nemeckí vedci dokonca zistili, že vôňa jazmíny je veľmi účinná pri zmierňovaní a odbúravaní úzkosti a úzkostných stavov.
Záver
Ak po prečítaní tohto článku máte pocit, že vám chýba prítomnosť zelene a chceli by ste jej mať v živote viac, prípadne ak je vaším zámerom žiť zdravšie, čím zvyšujete aj pravdepodobnosť, že sa dožijete vyššieho veku, núka sa vám hneď niekoľko riešení.
Jedným riešením sú dlhé a časté prechádzky v prírodnom a lesnom prostredí. Tým druhým je, že si interiér vašej domácnosti ozdobíte poriadnymi izbovými rastlinami podľa vlastného vkusu – je z čoho vyberať!
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár