Kým väčšina z nás oslavuje Nový rok 1. januára, Tibeťania v tradícii Šambaly odštartovali Nový rok 27. februára, ktorý zahŕňa niekoľkodňové oslavy v marci.
Tento lunárny Nový rok sa nesie v znamení ohnivého vtáka a podľa starovekej tibetskej astrológie to bude poriadna jazda.
Tibetský lunárny nový rok sa vypočíta podľa tibetského lunárneho kalendára, pomocou prastarých vedomostí z astrológie. Mení sa každý rok, aby sa zhodoval s mesačným cyklom.
Tibetský a čínsky nový rok začína v rôznom období. Ohnivý vták (alebo nebeský vták) v tibetskej tradícii reprezentuje Venušu a Jupiter.
Počas tohto roka zdôrazňuje vlastnosti, ako sú idealizmus, inteligencia, presnosť, organizácia, sebavedomie a dokonalé zručnosti a úmysel.
Nový rok je tiež známy v tibetskom jazyku ako „Losar“. „Lo“ znamená „rok“, „vek“. Termín „sar“ znamená „nový“, „svieži“.
Tibeťania kombinujú 12 zvieracích znamení (myš, vôl, tiger, zajac, drak, had, kôň, opica, vták, pes a prasa) s piatimi elementmi (drevo, oheň, zem, kov a voda), aby vytvorili 60 ročný cyklus.
Sú presvedčení, že vplyv lunárneho Nového roka môže výrazne vyformovať naše vedomie. Tibetské spoločnosti sa ponorili do mysticizmu a preslávili sa pre ich záhadné nadprirodzené schopnosti tým, ako nás ovplyvňujú nebeské udalosti.
Nič nereprezentuje Nový začiatok viac ako ohnivý vták. Je to porovnateľné s Cambellovými archetypmi, ako je napríklad fénix, ktorý je symbolom znovuzrodenia.
s podobnými prototypmi Campbella, ktoré sú porovnateľné s fénixom. Je to symbol znovuzrodenia.
Fénix, rovnako ako ohnivý vták, je panovačný, omladzujúci vták, ktorý sa znovu narodí po tom, ako zhorí.
Objavuje sa v starovekom Egypte, ako aj v juhozápadnej Ázii ako ohnivý vták, v Indii ako bájny vták Garuda, v Iráne ako Huma (fénix v perzskej mytológii) a v Anglicku ako symbol draka kráľa Artuša.
Jeho formy sa menia, ale oheň ako podstata schopná spáliť nešťastie a hanbu (zlú karmu) ostáva. C. G. Jung porovnal fénixa s transmutáciou alchymistickej „prahmoty“ na čistý kov cez vyčistenie ohňom.
Tiež sa spája so symbolom znovuzrodenia. Hovorí sa, že fénixov hlas privolal Boha Apolóna, aby doručil posolstvo zotavenia.
Tibetský rok ohnivého vtáka bude obzvlášť vzrušujúci. Predstavuje symbol prebudenia a tieto znaky môžeme vidieť všade, kde sa pozrieme.
Tibetská budhistická tradícia ponúka oveľa múdrejšiu radu, ako sa vyrovnať s oživením – a to ako duchovne, tak aj fyzicky. Tradícia učí:
Smrť je istá
1. Neexistuje žiaden možný spôsob, ako by ste sa vyhli smrti. Nikto ho nemá, dokonca ani Ježiš, Budha a pod. Zo súčasnej svetovej populácie viac ako 7 miliárd ľudí sa takmer nikto nedožije 100 rokov.
2. Život má presnú, neúprosnú hranicu a každým momentom sa čoraz viac približujeme ku koncu tohto života. Umierame od momentu, ako sa narodíme.
3. Smrť prichádza v jedinom okamihu a zasiahne nás nečakane. Všetko, čo nás oddeľuje od budúceho života je jeden nádych.
Ak chcete precvičovať svoju duchovnú cestu a aby dozrel váš vnútorný potenciál, vypestujte si pozitívne duchovné vlastnosti a opustite tie, ktoré vás rozrušujú.
„Dnes večer zomrieš, aby si sa znovu ráno narodil, podobne ako každý okamih, ktorý existuje.“ – Brian E. Miller, Shambhala
V roku ohnivého vtáka máme príležitosť zahodiť všetko nepotrebné a nahradiť tieto myšlienky, slová a činy s povznášajúcimi, sebavedomejšími myšlienkami a skutkami.
Tibeťania využívajú energiu a jej kvalitu podľa jednotlivých kategórií priradených ku konkrétnemu roku. Nový rok vždy začína a končí Novom.
Je to podobný systém, aký majú Číňania, hinduisti a starovekí Babylončania.
Všetky tieto tradície využívajú symbol ohňa, aby opísali spálenie nečistých myšlienok a karmických skutkov.
Aký popol vystúpi v tomto tibetskom lunárnom novom roku, aby znovu niečo vytvoril?
Zdroj: themindunleashed.com
Pridaj komentár