„Nim mi podala šálku čaju. Trochu som si odpil, čaj bol presne taký, ako ho mám rád – silný a sladký.
Keby sme doň ho pridali ešte príchuť psychotického správania a citovej nedostupnosti, presne by zodpovedal môjmu vkusu ohľadom žien.“ píše Alexis Hall vo svojej knihe Shadows & Dreams (Tiene a sny).
Máte tiež pocit, že vás často priťahujú osoby, ktoré sú citovo nedostupné?
Na tomto type osôb je niečo nebezpečné a záhadné, čo nás zároveň silno pohlcuje a už nás to len tak nepustí. Nedostupnosť je sexi.
Pôsobí na nás ako výzva. Vie byť nákazlivá. Veľmi ľahko a rýchlo sa môže stať, že na nej začneme byť závislí.
Žiaľ, po tomto mimoriadnom vzrušení a eufórii, ktoré pociťujeme k citovo nedostupnej osobe, vždy nevyhnutne nasleduje tvrdé vytriezvenie a sklamanie.
Príliš často sa potom už len snažíme uchopiť niečo, o čom sme si mysleli, že nám to patrí.
No zisťujeme, že to tak nikdy nebolo, a najmä – a to v prvom rade – že naše pocity eufórie a nadšenia k citovo nedostupnej osobe dokonca ani nikdy nestáli na reálnom základe.
Ak sami pociťujete, že vás priťahuje citovo nedostupná osoba, odporúčala by som vám, ak to je možné, do takého vzťahu nejsť a radšej sa vyhýbať.
Čím hlbšie sa zamotáte do vzťahu s citovo nedostupnou osobou, tým ťažšie potom bude sa z rozčarovania spamätať.
Ďalej v článku uvádzame štyri spôsoby, podľa ktorých spoľahlivo rozpoznáte, že vás priťahuje citovo nedostupná osoba:
1. Citovo nedostupná osoba nás stále odmieta, no to len zosilňuje pocit, že chceme ešte viac
Nie je práve toto koreňom problému? Citovo nedostupná osoba sa pred vami inštinktívne uzavrie len čo začne mať pocit, že si začínate byť blízki.
No keď je váš partner citovo nedostupný, nebude môcť naplniť vašu prirodzenú a zdravú potrebu lásky, uznania a citového spojenia.
A preto zakaždým, keď nás takýto partner nachvíľu opustí, prajeme si, aby zostal s nami. Tento pocit rozčarovania môže prerásť až do zaslepenosti.
Spomeňme si na to, že jedlo tiež chutí lepšie, keď nám dajú na ochutnávku len malý kúsok.
Je to teda tá istá taktika. Pod jej vplyvom preceňujeme vlastnosti nášho partnera, no náš partner nikdy nenaplní naše potreby k našej ozajstnej spokojnosti.
2. Naše pocity nemajú pre rozhodovanie sa a konanie citovo nedostupnej osoby takmer žiaden význam
V zdravom vzťahu každý z partnerov premýšľa nad tým, aký účinok môžu mať jeho skutky na partnerove city. Avšak pre citovo nedostupnú osobu je toto takmer nemožné.
Citovo nedostupná osoba má problém spracovať svoje vlastné emócie, a nie to ešte brať ohľad na emócie niekoho iného.
Pre citovo nedostupnú osobu je naozaj veľmi náročné vyznať sa vo svojich túžbach.
Práve z toho dôvodu sa takáto osoba často správa až nápadne sebecky. Podvádzanie vo vzťahu, náhle ukončenie vzťahu bez vysvetlenia či prípadné slovné útoky sú pomerne častým správaním sa citovo nedostupnej osoby.
3. Cítime sa osamelo aj napriek tomu, že sme v jej prítomnosti
Aj keď sme s citovo nedostupnou osobou vo fyzickej blízkosti, niečo tam chýba, niečo je veľmi vzdialené.
David Levithan, americký spisovateľ a autor kníh pre deti, píše:
„Povedať, že sa cítim byť neviditeľný, by bolo veľmi jednoduché. Je to však omnoho horšie. Som jasne viditeľný, no cítim sa byť úplne a bolestivo ignorovaný.“
Emocionálne nedostupná osoba má niečo, čo v nás podnecuje pocit otvorenosti, no zároveň aj zraniteľnosti.
Je to krutá irónia, pretože takto príliš často zostaneme obnažení, nechránení, a úplne odmietnutí. V tom najsmutnejšom prípade si sami okolo seba začneme stavať ochranné múry.
4. Citovo nedostupná osoba sa jeden deň správa citlivo a vášnivo, no druhý deň je úplne chladná a odmeraná
Jeden večer nás táto osoba môže požiadať ísť s ňou na rande, kde nám bude tvrdiť, že sme pre ňu ten/tá „jediný/á“ či „vyvolený/á“. No na druhý deň, keď nás stretne na chodbe v škole, sa bude tváriť ako by nás sotva poznala.
Citovo nedostupná osoba Vám bude tvrdiť, že nechce byť vo vzťahu, no je schopná začať zúrivo žiarliť, ak začnete svoju pozornosť venovať niekomu inému.
Citovo nedostupná osoba nám dá len toľko, aby udržala nažive nádej na vzťah s nami. Nedá nám ani o kvapku viac.
A keď už túto osobu odhalíme, často máme pocit, že znova my sme tí zlí, znova my sme na vine. Dokonca možno začnete rozmýšľať aj nad tým, či ste sa nezbláznili.
Nebojte sa. Nezbláznili ste sa. Je nemožné vyznať sa v tom, čo chce náš partner, ak to on sám nevie.
Záver
„V tomto prekliatom svete sa možno všetci jeden druhého obávame.“, zamýšľa sa John Steinbeck vo svojom diele O myšiach a ľuďoch. Možno je to tak.
No nájdime v sebe odvahu spojiť sa s druhým človekom. Nájdime si partnera či partnerku, ktorí to dokážu tiež. Nie je to jednoduché, ale môže to byť to najlepšie, čo ľudstvo pozná.
Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Poucne…