Predtým som videl, čo som chcel a cítil som sa chudobnejším preto, lebo som to nemal. Teraz ja „závidím a nadobúdam“ alebo „závidím a obdivujem.“ – M. Burke
Závisť je dvojsečná zbraň. Ak pôsobí pozitívne, závisť nás inšpiruje dosiahnuť to, o čom sme zistili, že v nás chýba.
Často sa dívame na to, čo majú ostatní alebo si predstavíme osobu, ktorou by sme mohli byť, keby veľká časť z nás bola iná. Závisť nás niekedy inšpiruje k tomu, aby sme seba vylepšili, aby sme kultivovali to, čo nám chýba.
Na druhej strane, negatívna a násilnícka strana závisti spôsobuje, že nenávidíme, znevažujeme, kritizujeme a obviňujeme. Robíme to vtedy, keď pociťujeme nedostatok či dokonca ľútosť a výčitky preto, že nemáme to, čo sme si želali urobiť a nie sme schopní tieto pocity ovládnuť.
Výsledkom je, že druhých bičujeme útokom, pasívnou agresiou, hanobením,alebo zosmiešňovaním.
V záujme toho, aby ste zabránili závisti potlačiť všetko dobré, čo vo vás je, dajte si za cieľ zistiť, aké výsledky ostatní dosiahli. Prípadne čo sú ich výhody a považujte to za inšpiráciu, za signál na rozšírenie svojich obzorov.
Osobitne si všímajte jemné metódy, akými závisť operuje. Takouto metódou je napríklad to, že niekoho iného odsudzujete len za to, čo má, alebo za to, čo robí.
Napríklad za to, že ide na dovolenku, že si zdriemne, zarába veľa peňazí, kúpi si nový pár topánok, nájde si čas na zábavu, alebo na kultivuje zmysluplný vzťah.
Strhnúť masku nedostatku
Keď jednoducho nemáte talent, schopnosť, prostriedky alebo čokoľvek, o čo sa usilujete a čo závidíte, využite svoje pozitívne myslenie. Nedovoľte, aby vás vaša emócia vlastnila.
Cíťte to, priznajte si to a generujte v sebe dobrý pocit, aby ste si všimli, že niečo niekomu závidíte. Nazvite to „závisťou“, a tak budete vedieť rozpoznať jej parametre a charakter.
Takýmto spôsobom budete s touto beštiou vedieť lepšie pracovať a nenecháte ju, aby vás vzala na prechádzku, jazdu, alebo zlú šmýkačku, vedúcu ku konštruovaniu výmyslov, frustrácii, hnevu či neopätovanej láske.
Môžete tomu dať nový rámec ako niečomu, čo ešte nemáte, ak si stanovíte, že vykonáte prácu potrebnú na to, aby ste to dosiahli. A to si vyžaduje odvahu, pokoru, pocit zodpovednosti za seba a určitý objem tvrdej práce.
Ide o vlastnosti, ktoré sa nenadobúdajú ľahko, nie tak ľahko ako obviňovanie a neopodstatnené predstavovanie si.
Niekedy v skutočnosti ani nechceme pracovať na tom, aby sme dosiahli to, čo má niekto druhý. Všimnite si to. Pripusťte si to a snažte sa s tým uzmieriť. Lebo, ak to môžete dostať a jednoducho to nechcete, môže to znamenať koniec závisti.
Keď však vy chcete to, čo závidíte a ste ochotní snažiť sa to dosiahnuť, aj keď bezohľadne, môžete si vychutnať pôžitok v rámci záťaže, ktorú v sebe závisť nesie. Myslím si, že je tiež dôležité spochybniť tak silu, ako aj predmet našej závisti ešte prv, než uveríme jej nominálnej hodnote.
- Skutočne chcem to, čo má Janka, alebo len žasnem nad tým, že ona má niečo také nádherné alebo úžasné?
- A je to tá vec, ktorú ja naozaj chcem, nie iba čosi, čo má Janka, ale niečo práve tak veľkolepé, čo ja považujem za nádherné?
Napríklad, Janka má nádherné auto a kým ja pociťujem závisť kvôli tomu, čo ona má, po preskúmaní zisťujem, že ja nechcem jej auto. To, čo ja naozaj chcem, je mať opravený bicykel, aby som mohla jazdiť pod baldachýnom stromov v parku na svojej ceste do práce.
Alebo, ja v skutočnosti nechcem Máriin dobrý vzhľad. To, čo v skutočnosti chcem, je partner, ktorý si ma váži za to, kto som.
Niekedy je závisť znakom toho, že niečo z nášho života chýba, a to sa môže objaviť ako predmet našej závisti. Je na našom rozhodnutí stanoviť si, či nám naša závisť predstavuje doslovnú, alebo figurálnu túžbu.
Nenávisť a žiarlivosť
Často si mýlime žiarlivosť so závisťou. Psychológia definuje rozdiel týmto spôsobom:
Závisť je, keď nám chýba niečo, čo si iný užíva.
Žiarlivosť je, keď to, čo si ceníme, je ohrozené niekým iným.
Závisť sa týka dvoch ľudí, kým žiarlivosť sa týka troch ľudí.
Závisť môže byť maskou žiarlivosti v tom, že ja by som mohol chcieť (závisť) to, čo mi bolo vzaté niekým iným (žiarlivosť inej osoby).
Vy môžete pociťovať závisť voči priateľovi svojho dobrého priateľa. Ale keď sa na to pozrieme zblízka, možno ste skutočne nervózny z toho, že váš posledný priateľ odišiel s niekým iným a vy ste pocítili žiarlivosť voči osobe, s ktorou utiekol.
A tak teraz vaša žiarlivosť vyzerá ako závisť voči priateľovi vášho dobrého priateľa.
Keď môžete dosiahnuť len minimálne to, čo závidíte, pokúste sa privolať si na pomoc súcit k sebe samému a pokoru, aby ste to prijali. Poklepte sa po pleci za snahu o to, že ste urobili pokrok a za to, že ste prijali to, čo nemôžete riadiť. To sú vaše obmedzenia. Každý má hranice.
Čomu sa iní ľudia prispôsobili, my by sme mohli stretnúť ako naše zlyhania, pričom by sme všetci robili to isté. A to so sebou prináša posledný bod týkajúci sa závisti: výhody porovnávania.
Výhody porovnávania
Keď inému závidíte to, čo vy nemáte, pozastavte sa, aby ste si všimli, čo máte vy a oni nie a oceňte tento rozdiel.
Pretože toto je rovnaká nerovnosť, ako tá, ktorú vnímate u iných kvôli vlastnostiam, alebo veciam, ktoré oni majú a vy nie, alebo ktoré vy vnímate tak, že oni to majú a vy to nemáte.
Pekné dievča by si mohlo myslieť, že iná je krajšia, alebo že tá iná má vlastnosti, ktoré to dievča nemá. V mnohých prípadoch to tak nie je, prinajmenšom nie objektívne, lebo krása je subjektívna vec.
Takže, preskúmajme svoje presvedčenie, aby sme zistili, či je skutočne pravdivo objektívne, alebo či to nie je len nepresný pohľad. Vaše vnímanie nedostatku niečoho, čím je napríklad pohľad na iné dievča, by mohol byť obranou proti tomu.
Pokúste sa o sebauvedomovanie si niečoho hlbšieho, čo vám chýba. Napríklad sebaúcta, sebadôvera, alebo pocit byť milovaným.
Záver
Takže vidíme, že závisť môže byť pomocou, vítaným sprievodcom k naplneniu, čo Gréci nazývali démonom. A závisť sa tiež môže zmeniť v démona, ktorý pracuje proti nám.
Konečný výsledok tak veľmi závisí na tom, ako pracujeme s pocitmi túžby, ktoré v nás vznikajú. Závisí aj na činoch, ktoré konáme v záujme zvládania nepríjemných pocitov a na presnosti, s akou vnímame seba a ostatných.
Dúfam, že tento článok vám pomohol identifikovať miesta vo vašom živote, ktoré chcú (v súlade s tým, ako vám to dala vedieť vaša závisť alebo žiarlivosť), aby ste dali svojmu životu náboj a urobili viac pre to, po čom túži vaše srdce.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár