„Ja verím tomu, že vedomie alebo protovedomie, ktoré je jeho bezprostredným prekurzorom, bolo vo vesmíre po celý čas, snáď už od čias veľkého tresku.“ – Dr. Stuart Hameroff, MD
Existuje zopár vecí, ktoré svojím charakterom zapadajú do rámca tém, provokujúcich rozmýšľanie a sú zároveň fascinujúce i desivé. Jednou z takýchto vecí je smrť.
Odkedy je človek človekom vždy jeho myslenie zamestnáva otázka: „Čo sa stane po tom, keď zomrieme?“ Keď sa pri tom teraz zastavíme a porozmýšľame, veľmi rýchlo si uvedomíme, že existujú len dve možné odpovede: niečo bude alebo nebude vôbec nič.
Náboženstvo, samozrejme, určitým spôsobom podfarbuje kontext danej otázky. Ale to je tak zhruba všetko. Buď sa niečo stane alebo sa nestane nič. Buď sme vecou, stanovenou na likvidáciu a následnú recykláciu – alebo tým nie sme.
Čo z tých dvoch možností?
Nuž, keby ste sa spýtali Dr. Stuarta Hameroffa, odpovedal by: niečo sa stane – a bude to zahŕňať aj vedomie.
Vedci odhaľujú, čo sa stane s ľudskou dušou po smrti
Čo je vedomie?
Oxfordský anglický slovník (Oxford English Dictionary) definuje význam slova „vedomie“ nasledovne:
– Vedomie je stav bdelosti a uvedomovania si svojho okolia.
– Uvedomovanie si vnímania niečoho danou osobou.
– Fakt uvedomovania si samotnej mysle ako takej a uvedomovanie si sveta.
Niet divu, že tak vedomie, ako aj smrť, sú rozsiahlo diskutovanými témami. Niektorí veria, že vedomie je priamym výsledkom činnosti mozgu.
Iní si myslia, že vonkajšie sily, napríklad „Vesmír“, „Boh“ – a vnútorné prvky (prítomné v človeku), napr. „Duch“, „Životná sila“, „Myseľ“ atď., prispievajú k stavu nášho bytia.
„Orch Or“ teória o vedomí
Dr. Hameroff riadi Centrum štúdií o vedomí na University of Arizona. Posledných 50 rokov sa venoval skúmaniu vedomia, keďže vedomie súvisí s vednou oblasťou kvantovej mechaniky.
Kvantová mechanika je „fundamentálna teória fyziky, ktorá opisuje prírodu na najjemnejších stupňoch energetických hladín atómov a subatomických častíc.“
Aby sme mohli vysvetliť význam kvantovej mechaniky na vnímanie reality, čiže vysvetliť Hameroffovu teóriu, v krátkosti si povedzme niečo o tom, kde to všetko začalo. Hovoriť budeme o „Experimente dvojitého štiepenia“.
(A o chvíľu sa vrátime k samotnej teórii!)
Experiment dvojitého štiepenia
Každého kvantového fyzika vyvádza z konceptu experiment dvojitého štiepenia. A majú na to skutočne dobrý dôvod. Experiment dvojitého štiepenia sa prieči prírodným zákonom.
Tu teda uvádzame všetko, čo potrebujete vedieť o tomto experimente:
– Svetelné častice nazývané fotóny prechádzajú cez dve štrbiny.
– Fotóny, podľa predpokladov vedcov, vytvárajú na stene, na ktorú sú nasmerované, usporiadaný vzor. (Aby ste vám pomohli vizualizovať, ako to vyzerá: predstavte si dve vertikálne čiary naplnené malými „zrnkami protónov“, ktoré smerujú na obrazovku.)
– Keď je pozorovacie zariadenie (detektor) nastavené na detekciu toho, ktoré protóny prechádzajú skrze túto štrbinu, nevytvára sa žiadny vzor (žiadne vertikálne pospájané zrniečkové protóny).
– Inými slovami, ľudské sledovanie (prostredníctvom technických prístrojov) pozmeňuje vzorec.
– Predpokladaný energetický model/vzorec, by mal zodpovedať tomu, čo stanovujú prírodné zákony a (namiesto toho) nevytvárať nijaký vzorec, alebo model.
Anil Ananthaswamy, ktorý predtým pracoval v medzinárodnom vedeckom časopise New Scientist, v diele s názvom „V klasickom kvantovom experimente by mohla byť ukrytá pravda o všetkom“ vysvetľuje experiment a jeho možné následky:
„Náš klasický pohľad na svet naznačuje, že svetelné fotóny by mali prejsť jednou alebo druhou štrbinou, a tak vytvoriť dva paralelné pruhy na obrazovke, ktorá je za nimi.
Namiesto toho sa však svetlo rozvrhne/rozloží na striedajúce sa pásy svetla a tmy… „ikonický fyzikálny pokus v sebe môže skrývať viac, než sme si kedy boli schopní predstavovať o tom, čo je realita.“
„Kvantové vedomie“
Čo má spoločné ľudská myseľ a vesmír?
Odpoveď: dve veci.
(1) My o tom vieme relatívne málo.
(2) Kvantové vibrácie boli nájdené v oboch.
Prečítajte si to znova. Je to dôležité.
V rámci vedeckej komunity sa debaty držia výroku „korelácia neznamená príčinnú súvislosť“ (mimochodom, má to svoj dôvod). V skutočnosti sa však nedá poprieť vzťah medzi ľudskou mysľou a vesmírom.
Ale čo je ten vzťah, presne?
Späť k Orch OR teórii
V roku 1996 Dr. Hameroff a Roger Penrose, matematik a fyzik, predostreli hypotézu kvantového vedomia, teóriu organizovanej objektívnej redukcie nazývanú „Orch OR“ teória.
Podľa teórie Orch OR, vedomie samo seba odvodzuje z drobných proteínových štruktúr v mozgu, ktoré sa nazývajú mikrotubuly (alebo mikrokanáliky).
Na fyziologickej úrovni sú mikrotubuly opísané ako „dopravníkové pásy“, ktoré prenášajú bunkové zdroje a materiály. Mikrotubuly sa tiež podieľajú na delení buniek a ich štruktúrovaní.
Aj mikrotubuly obsahujú kvantovú energiu.
„Pôvod vedomia odráža naše miesto vo vesmíre, charakter našej existencie. Vyvinulo sa vedomie ako výsledok komplexných výpočtov medzi mozgovými neurónmi, ako to tvrdí väčšina vedcov?
Alebo existuje v určitom zmysle nejaké vedomie, ktoré tu bolo po celý čas, aby sa zachovávali duchovné postoje?“
Hameroff a Penrose si odpovedajú na rétorickú otázku, ktorú položili:
„…naša teória vyhovuje obom týmto názorom, naznačujúc, že vedomie pochádza z kvantových vibrácií, odohrávajúcich sa v mikrotubulách, proteínových polyméroch v mozgových neurónoch, ktoré riadia neurónové aj synaptické funkcie a spájajú procesy mozgu.
Procesy v mozgu sa veľmi jemným spôsobom sami organizujú. To je kvantová štruktúra reality protovedomia.“
Treba si uvedomiť, že toto duo vedcov publikovalo svoje zistenia pred dvadsiatimi rokmi.
Odvtedy sa uskutočnil rozsiahly technologický pokrok (napríklad boli vyvinuté prístroje na zobrazovanie a pozorovanie mozgu), ktoré, ako sa zdá, podporujú teóriu Hameroffa a Penrosea.
Orch OR alebo smrť
Zákon zachovania energie, ktorý je vedcami bezpochyby akceptovaný, uvádza, že „energiu nie je možné vytvoriť, ani zničiť.“
Energia však môže meniť svoje tvary.
Energia, ktorá je v nás, musí meniť formy, tvary. To je „zákon“.
Na záver
Kvantová energia je základným stavebným kameňom vesmíru.
Kvantová energia sa nachádza v našom vnútri.
Sme výtvormi vesmíru?
Je to tak, že sa, jednoducho, „vrátime domov“ po tom, čo sa vyzlečieme zo svojej telesnej formy, tak, ako sa to zdá z predpokladu Hameroffa a Penrosea?
Dobrá téma na zamyslenie!
Spracovala: Silavedomia.sk
Ano.Vsetci .vo svojej povodnej forme.bez ega a osobnosti ako iba ciste svetlo sa staneme pozorovatelmi samich seba a zaroven pozorovanymi Zdrojom Svetla poznania.Z ktoreho pochadzame vsetci.Vesmir si je vedomí sam seba.Je nami a my sme nim!
Prežil som klinickú smrť..viem o čom je reč……základ tvorí princíp kvantovej nelokality a previazanosti…pozrite google „jozef tlamka a klinická smrť“…………..Einsteinov vesmírny princíp života a smrti
je jeho vízia „kruhovo-hexagonálnych štruktúr a systémových procesov, ktoré s tým súvisia …možnosti poznania týchto procesov sú ukryté v pyramídach a v impulznej schopnosti ich poznávania na báze kvantovej
fyziky a informatiky /Saturn……GPS v mozgu…..čínsky FAST…….atď.
Neviem to tak mudro napisat ale myslim si ze vsetci citime ze to v nas energia dusa…je nieco neznicitelne a ked zomrieme to nieco v nas ostane navzdy.Mozno tu mozno niekde vo vesmire.Smrtou sa zivot nekonci
To je len moj nazor.
Clovek ked spi ponori sa jeho dusa alebo podvedomie do druheho zivota ludi vasej bliskosti moze to byt aj cudzi clovek ktoreho ste este nevideli.
Sniva sa vam o praci alebo vylete z kamaratmi alebo niejake udalosti z vasho zivota.
Ja si myslim ze ked clovek zomrie ponori sa do spanku a tam zije.
Uz vas niekto odfotil ked ste v spanku.
Skuste a uvidite ten rozdiel v tvari .
Za 7 dni si kazde rano napiste co sa vam pocas spanku zdalo kde ste boli skim ste rozpravali koho ste tam videli.
Po 7 dnoch budete mat vysledok ze kazdy den sa vam nezdal ten isty sen.
Preco????
Ani ja neviem odpoved.
Moze mi niekto vysvetlit moju teoriu
Zdravím, jeden krát sa mi podarilo opustiť telo v spánku cítil som pri tom zvláštne kratkodobe vibrácie keď som telo opúšťal aj keď som sa vrátil tak som sa zľakol že keď som ho opustil rýchle som sa vrátil do nedávna neviem ako sa mi to podarilo…