„Ak máte dojem, že neexistujú žiadne veci, ktoré vám pomôžu zmúdrieť, zamyslite sa znovu!“
Vedci si kedysi mysleli, že inteligencia je geneticky podmienená a že nie je možné urobiť nič pre jej zlepšenie. Neurológovia teraz zistili, že je to klamstvo.
Teraz sú prítomné dôkazy o existencii vecí, ktoré vás urobia múdrejšími.
1. Meditácia a všímavosť
Jeden z najvplyvnejších mysliteľov našej doby, neurológ Sam Harris, považuje meditáciu za dôležitú metódu sebaovládania.
Väčšinu svojho života sa venoval tejto činnosti a neustále ju odporúča svojim poslucháčom a čitateľom. Tvrdí, že meditácia neprináša len úľavu od bolesti a zníženie úzkosti a depresie, ale tiež zlepšuje kognitívne funkcie a dokonca vytvára nové mozgové bunky.
Výskum potvrdzuje jeho tvrdenia, pričom jedna štúdia ukazuje, že počas 8 týždňového programu zameraného na všímavosť a redukciu stresu, došlo u účastníkov programu, ktorí sa venovali meditácii, k nárastu ich šedej hmoty v oblasti mozgu, ktorá súvisí s učením a pamäťou.
2. Čítanie
Znie to ako samozrejmosť, ale čítanie je jednou z vecí, ktoré vás robia múdrejšími. Štúdie preukázali, že čítanie má pozitívny vplyv na slovnú zásobu, získavanie vedomostí a zručnosti abstraktného uvažovania.
Byť vášnivým čitateľom a niekedy hltať veľa kníh v priebehu len niekoľkých týždňov, by som si odporúčal aj sám. Uvedomil som si, že nadmerné čítanie a čítanie širokej škály rôznych vecí za relatívne krátky čas môže byť stratou času.
Som si istý, že to neurobí žiadnu škodu mojej slovnej zásobe. Ale aj napriek hodinám stráveným čítaním úžasnej literatúry, som zistil, že som si toho veľa nezapamätal.
Bol som z toho v rozpakoch, a preto som začal čítať selektívne, starostlivo a uisťovať sa, že viem, čo čítam a môžem o tom neskôr rozprávať.
Neexistuje bod pri čítaní, kedy by ste nezískali použiteľné vedomosti, ktoré by nemali zmysel. Tiež som zistil, že ľudia, ktorí čítajú príliš veľa, môžu mať niektoré zmätené pohľady na veci. Vyberte si kvalitné čítanie a pomaly, opatrne čítajte.
3. Používanie 5 základných princípov pre zvýšenie fluidnej inteligencie
Andrea Kuzweski, terapeutka správania u detí s poruchami autistického spektra, vytvorila zoznam 5 princípov pre zvýšenie inteligencie, ktoré boli preukázané pri práci v klinickom prostredí.
Ide o nasledovné 5 princípy:
- Vyhľadávajte nové veci – vždy sa pokúšajte učiť nové veci, nezameriavajte sa len na jeden predmet.
- Meňte samých seba – pracujte veľmi s hranicami svojich schopností.
- Premýšľajte kreatívne – vytvárajte spojenia sa svojimi myšlienkami a prichádzajte s novými, originálnymi nápadmi na témy, ktoré študujete.
- Robte veci ťažším spôsobom – vyhnite sa používaniu technologických skratiek pri práci a myslení.
- Vytvárajte sieť – komunikácia a priateľstvá sú potrebné pre vytváranie nových nápadov.
4. Používanie potravinových doplnkov
Určité potravinové doplnky patria medzi veci, ktoré vám pomôžu zmúdrieť, a to:
- Kofeín + L-theanin prispievajú k zlepšeniu kognitívnych funkcií v čiastkových úlohách.
- Omega 3 mastné kyseliny zlepšujú vašu pamäť.
- Ginkgo biloba pomáha zlepšiť vašu sústredenosť a pozornosť.
- Kreatín zlepšuje fungovanie mozgu.
5. Hladovka alebo obmedzenie príjmu potravy
Hladovka je činnosť, ktorá je súčasťou náboženského životného štýlu po celé stáročia. Znamená to, že určitú dobu neprijímate žiadnu potravu. Človek by si nikdy nepomyslel, že odoprenie prísunu živín, hoci len dočasne, by mohlo mať pozitívny vplyv na funkciu mozgu. Ale je to pravda.
U obmedzovaní prísunu potravy každý druhý deň bolo preukázané, že to má pozitívny vplyv na funkciu mozgu. V skutočnosti tento typ hladovky stimuluje rast nových mozgových buniek a poskytuje ochranu pred Alzheimerovou chorobou a inými neurodegeneratívnymi ochoreniami.
6. Pravidelné cvičenie
U pravidelného cvičenia bolo preukázané, že má drastický dopad na funkciu mozgu. Výskum uskutočnený na myšiach ukázal, že beh významne zlepšil ich výkon, pokiaľ ide o učenie a pamäť.
Rovnaké pokusy tiež ukázali, že priaznivé účinky cvičenia sú stále prítomné ešte dva týždne po skončení cvičenia. Testy u starších ľudí tiež preukázali, že denné aeróbne cvičenie zlepšuje výkon v pamäťových testoch.
7. Hranie na hudobný nástroj
Niektoré štúdie prepojili učenie sa hrať na hudobných nástrojoch so zvýšením úrovne inteligencie. Jedna štúdia tiež zistila, že existuje merateľný rozdiel medzi schopnosťou kognitívne myslieť a tými ľuďmi, ktorí sa naučili hrať na hudobných nástrojoch.
Títo ľudia dosahovali lepšie výsledky v zdanlivo nesúvisiacich úlohách, ako je napríklad hláskovanie.
Zdroj: learning-mind.com
Pridaj komentár