Je pravdou, že vedomie po smrti nezomiera? Vedci dnes prekladajú dôkazy o tom, že existuje život po smrti a opisujú, čo sa deje po smrti.
Vedecké poznanie rastie každý deň exponenciálnou mierou a dosahy nového vývoja, najmä toho, ktorý spochybňuje súčasný rámec ohľadom skutočnej povahy reality, sú naozaj ďalekosiahle.
Vzťah medzi mozgom, mysľou a vedomím
Jedna z oblastí, ktorá stále zostáva stredobodom záujmu a skúmania mnohých lekárov a neurovedcov, je vzťah medzi mysľou, mozgom a vedomím.
Je mozog prijímačom vedomia, alebo je vedomie produktom mozgu?
Hoci veda stále s absolútnou istotou nedokázala, že vedomie existuje oddelene od našich fyzických orgánov, veľa dôkazov (či už laických, alebo vedeckých) naznačuje, že vedomie je niečo úplne samostatné – že pokračuje aj po našej smrti, že je a môže byť „vecou“ oddelenou od mozgu.
Zdá sa, že štúdie, ktoré sa tejto téme venujú, sa v mnohom zhodujú. Nové objavy v tejto oblasti rýchlo menia spôsob, akým vnímame fyzický svet a akým sa k nemu vzťahujeme.
Nižšie uvádzame video prejavu Dr. Brucea Greysona na konferencii, ktorú organizovala Organizácia spojených národov (v angličtine):
Dr. Bruce Greyson je považovaný za jedného z „otcov“ skúmania zážitkov blízko smrti. Je emeritným profesorom psychiatrie a neurobehaviorálnej vedy na Univerzite vo Virginii.
Vo videu opisuje zdokumentované prípady jednotlivcov, ktorí boli klinicky mŕtvi (nevykazovali žiadnu mozgovú aktivitu), zároveň však pozorovali všetko, čo sa dialo dolu pod nimi na operačnom stole.
Opisuje, že takých prípadov – kedy sú jednotlivci schopní opísať veci, ktorých líčenie by malo byť nemožné – je veľa. Ďalšie významné vyhlásenie Dr. Greysona postuluje, že tento druh skúmania bol zaznávaný kvôli nášmu sklonu nazerať na vedu ako na úplne materialistickú.
Vo vedeckej komunite takpovediac platí „vidieť znamená veriť“. Nešťastné je, že musíme niečo okamžite spochybniť len preto, že to nevieme vysvetliť materialistickými prostriedkami.
Niektorým vedcom robí problém pochopiť jednoduchý fakt, že „vedomie“ samo o sebe je nefyzická „vec“ a v dôsledku jeho nemateriálnosti sú presvedčení, že ho nemôže skúmať veda.
Ďalší výskum
Dr. Gary Schwartz, profesor psychológie, medicíny, neurológie, psychiatrie and chirurgie na Arizonskej univerzite uviedol:
„Niektorí materialisticky zameraní vedci a filozofi odmietajú tieto javy uznať, lebo nie sú konzistentné s nimi zvolenou koncepciou sveta.
Odmietanie nematerialistického skúmania prírody či zdráhanie publikovať presvedčivé vedecké dôkazy podporujúce nematerialistický rámec sú neetické voči pravému duchu vedeckého bádania, ktorý hovorí, že s empirickými údajmi treba vždy nakladať primerane.
Údaje, ktoré nezapadajú do podporovaných teórií a presvedčení nemožno a priori odmietať. Také odmietanie patrí do sféry ideológie, nie vedy.“
V roku 2001 uverejnil medzinárodný lekársky časopis The Lancet trinásť rokov trvajúcu štúdiu o zážitkoch blízko smrti (NDE).
„Naše výsledky ukazujú, že výskyt NDE nemožno pripisovať zdravotným faktorom. Všetci pacienti mali zástavu srdca, boli klinicky mŕtvi a v bezvedomí následkom nedostatočného prívodu krvi do mozgu.
Za takých okolností začne byť EEG rovné a keď sa do 5-10 minút nezačne s kardio-pulmonárnou resuscitáciou, nastáva nenapraviteľné poškodenie mozgu a pacient zomiera.“
Tím výskumníkov monitoroval celkom 344 pacientov, z ktorých ohromujúcich 18% malo nejaký druh spomienky z obdobia, kedy boli mŕtvi alebo v bezvedomí (nevykazovali žiadnu mozgovú aktivitu) a 12% (jeden z ôsmich) malo veľmi silný a „hlboký“ zážitok.
Majte na pamäti, že k týmto zážitkom dochádzalo v čase, kedy v mozgu po zástave srdca nebola žiadna elektrická aktivita.
Dôkaz vedomia po smrti tela
Ďalšia štúdia pochádza z University of Southampton, kde vedci našli dôkaz, že vedomie môže pokračovať prinajmenej niekoľko minút po smrti.
To sa vo vedeckom svete pokladalo za nemožné. Ide o vôbec najväčšiu štúdiu zážitkov blízko smrti na svete, aká bola kedy publikovaná a vyšla v časopise Resuscitation.
„V roku 2008 bola v Anglicku, USA a Rakúsku spustená rozsiahla štúdia, zahrnujúca 2060 pacientov z 15 nemocníc.
Štúdia AWARE (vedomie počas resuscitácie), finančne podporená anglickou University of Southampton, skúmala široké spektrum mentálnych zážitkov vo vzťahu k smrti.
Vedci tiež po prvý raz vo veľkej štúdii testovali platnosť vedomých skúseností použitím objektívnych markerov, aby zistili, či tvrdenia o vedomí, kompatibilné s mimotelovými zážitkami, korešpondujú so skutočnými alebo halucinačnými udalosťami.“
Tento druh javu bol zaznamenaný nielen pri zážitkoch blízko smrti, ale aj pri štúdiách z oblasti parapsychológie.
Konkrétne bola výskumníkmi zo Stanfordovej univerzity v spolupráci s Ministerstvom obrany USA vykonaná jedna viac ako dvadsať rokov trvajúca štúdia, ktorá najviac súvisela s touto témou. Jej názov bol „program diaľkového videnia“.
Muž menom Ingo Swan dokázal úspešne opísať a vidieť prstenec okolo Jupitera, o ktorého existencii nemali vedci ani len tušenia. Stalo sa tak tesne pred prvým preletom americkej kozmickej lode Pioneer-10 okolo Jupitera, ktorá potvrdila, že prstenec skutočne existuje.
Tieto výsledky boli publikované ešte pred objavením prstencov. K vzdialenému Ingovmu videniu došlo po tom, čo ho vedci sledovali pri určovaní fyzických predmetov v skrytých obálkach, umiestnených odtiaľ niekoľko stoviek kilometrov.
Tento druh záležitostí spadá do sféry širších ľudských schopností a je jedným z mnohých zdokumentovaných a pozorovaných príkladov, ktorým chýba vedecký (materialistický) rámec, umožňujúci nejaký druh teórie.
„Nebudem sa angažovať v módnej stupídnosti posudzovať všetko, čo neviem vysvetliť, ako podvod.“ – Dr. Carl Jung
Chceme tiež zdôrazniť, že informácie v tomto článku sú len malým zlomkom celkového množstva výskumu, ktorý je v tejto oblasti k dispozícii.
Existuje o nej veľmi veľa štúdií, kníh a prednášok. Toto je len veľmi krátke a zhustené zhrnutie už roky skúmanej témy.
Záver
Ak vás táto téma zaujíma, tak dúfame, že sme vám poskytli dostatok informácií pre ďalšie štúdium.
Vyššie uvádzame video (v angličtine), ktoré je pohľadom zasväteného človeka na oblasť zážitkov blízko smrti.
Spracovala: Silavedomia.sk
Ja som zažil iné veci a iné som videl keď mi srdce na chvíľu zostalo zovretie elektrickým prúdom ale jednosmerným o napätí 240V.
Škoda, že ste neprelinkovali spomínané štúdie a ich autorov zdrojmi v článku, malo by to vyššiu relevanciu a dalo by sa to aj zdieľať ďalej, ktorí by si chceli nich prečítať detailnejšie 🙂
Tu je stránka s odkazmi na všetky štúdie: https://med.virginia.edu/perceptual-studies/publications/academic-publications/