Ako ľudské bytosti túžime po fyzickom kontakte. V skutočnosti si to náš druh vyžaduje, aby neustále rozkvital.
Vzťahy, ktoré si vytvárame platonickým dotykom, sa stali podkladom pre budovanie ľudskej civilizácie, ako ju dnes poznáme.
Bohužiaľ, ako naša spoločnosť pokročila, rozmach fyzického dotyku sa znížil.
Dotyk medzi dospelými v modernom svete už takmer vymizol, s výnimkou sexuality
Platonický dotyk je dôležitý spôsob, ako sa spojiť a komunikovať. Tak prečo naša kultúra zabúda na túto životne dôležitú formu kontaktu?
Tu sú 4 dôvody, prečo potrebujeme cítiť niečí dotyk:
1. Častý fyzický dotyk zlepšuje fyzické zdravie človeka
Objatie vám neprináša len dobrý pocit – je pre vás aj prospešné. Pravidelné objatia vám môžu znížiť srdcový tep a krvný tlak.
Tento účinok vás nepovzbudí len v danom momente. Vaše telo bude zdravé dlhodobo. U platonického dotyku, akým je objatie, bolo preukázané, že posilňuje imunitný systém, znižuje stres a úzkosť.
„Ak vás objíme človek, ktorému dôverujete, odovzdá vám svoju podporu. Zvýšenie frekvencií objatí by mohlo byť účinným prostriedkom pre zníženie škodlivých účinkov stresu,“ povedal Sheldon Cohen, profesor psychológie na Univerzite Carnegie Mellon.
„Zjavný ochranný účinok objatia môže byť pripísaný samotnému fyzickému kontaktu alebo behaviorálnej podpore a intimite. Tak, či onak, tí, ktorí prijímajú viac objatí, sú tak trochu viac chránení pred infekciou.“
2. Fyzický kontakt posilňuje tímovú dynamiku budovaním nesexuálnej intimity
Keď sa niekoho vhodne dotkneme – podaním ruky, plesknutím dlaňami alebo potľapkaním po chrbte – vyšleme mu neverbálnu správu spolupráce. Účinky toho sú nielen osobné, ale aj ekonomické.
Daniel Keltner, zakladajúci riaditeľ Greater Good Science Center a profesor psychológie na Kalifornskej univerzite, študoval úlohu dotyku v kontexte basketbalovej ligy NBA.
Jeho výskum zistil, že tímy, v ktorých sa hráči navzájom viac dotýkajú, častejšie vyhrávajú zápasy. Mohlo by to isté platiť aj pre účtovnícky tím na vašom pracovisku alebo pre Združenie rodičov a učiteľov v škole vášho dieťaťa?
3. Fyzický dotyk podporuje dôveru a bezpečnosť
Ako ľudia sme podmienení spájať sa s niekým druhým fyzickým spôsobom. To je dôvod, prečo sa mnohí ľudia rozhodnú niekomu dôverovať podľa intenzity stisnutia rúk. Ray Williams to preskúmal vo svojom článku pre Psychológiu dnes s názvom „Prečo sme stratili potrebu po fyzickom dotyku?“.
Ako vysvetľuje, neurológ Edmund Ross zistil, že fyzický dotyk aktivuje orbitofrontálnu mozgovú kôru, ktorá je spojená s pocitmi spokojnosti a súcitu. Daniel Keltner tvrdí, že štúdie ukazujú, že dotyk je znakom bezpečia, dôvery a upokojuje.
Aktivuje blúdivý nerv tela, ktorý je úzko spojený s naším súcitom. Jednoduchý dotyk môže spustiť tvorbu oxytocínu, hormónu lásky.
4. Ľudia, ktorí sa často dotýkajú, sú menej agresívni
Bolo vedecky dokázané, že deti, ktoré nezažívali dostatok fyzickej náklonnosti, sú v dospelosti náchylnejšie na agresivitu. Neuropsychológ James W. Prescott zistil, že násilie v spoločnosti často koreluje s nedostatkom kultúrneho dôrazu na materské puto.
Keď deti zažívajú milujúci dotyk, učia sa pripájať k ostatným zdravým spôsobom. V priebehu rastu sú tak menej náchylné používať dotyk bolestivým alebo násilným spôsobom.
Tento dotyk v ranom detstve dláždi cestu pre emočnú stabilitu. Výsledky nie sú len osobnostné, ale aj spoločenské.
5. Náš nedostatok nesexuálneho kontaktu je väčším kultúrnym problémom, než si uvedomujeme
Mark Greene tento jav krásne vysvetlil vo svojom článku s názvom Izolácia dotyku: Ako homofóbia pripravila všetkých mužov o dotyk.
„Tento dotyk je taký zásadný,“ napísal, „bozkávam a neustále objímam svojho syna. Vždy sa ho fyzicky dotknem, keď ho pozdravím.“
Fyzické spojenie s ním zmenilo môj život tým, že som sa naučil hodnote byť otcom. A som za to vďačný, pretože je to krásny pocit.
Zdroj: iheartintelligence.com
Matus says
Dakujem
Jarmila says
članok pravdivy